top of page
RAF koveijers

Mikroautobuss "Latvija" - Padomju zvaigžņotais brīnums

Rīgas autobusu fabrika

Mūsdienās to grūti iedomāties, bet vēl pavisam ne tik senā pagātnē neeksistēja tāds transportlīdzekļa veids kā mikroautobuss. Cilvēku pārvadāšanai ļoti izplatīti bija vidējas ietilpības autobusi, kurus izgatavoja uz kravas auto šasijas uzliekot "būdu" - virsbūvi. 

Tieši šādam mērķim 1949. gadā Rīgā tika izveidota autobusu virsbūvju rūpnīca, kuru vēlāk nosauca par Rīgas autobusu fabriku (RAF).

Autobuss RAF-251
Mikroautobuss RAF-977

1957. gadā RAF konstruktoru komanda iepazinās ar Vācijā ražotajiem Volkswagen mikroautobusiem un nolēma, ka vajadzētu tādus ražot arī Rīgā.

Tika izstrādāti pirmie prototipi, tie Padomju valdībai iepatikās un 1959. gadā tika sākta pirmā sērijveida mikroautobusa RAF-977 ražošana. 

Visu RAF ražoto busiņu priekšu rotāja uzraksts "Latvija".

1975. gadā, līdz ar vajadzībām pēc plašākām telpām jauna mikroautobusa modeļa RAF-2203 ražošanas uzsākšanu, rūnpīca tika pārcelta uz Jelgavu, kur tika uzbūvēts vesels ciemats rūpnīcas strādnieku vajadzībām.

Mikroautobusi "Latvija" bija ļoti pieprasīti visā Padomju savienībā, tiem konkurentu nebija. Tie tika ražoti neskaitāmās modifikācijās, pielāgoti dažādām vajadzībām - maršruta tamsometri, ātrās palīdzības auto, policijas auto, kravas furgoni u.c. Vairāk nekā 700 automašīnu dažādās speciālās modifikācijās tika izgatavotas tieši 1980. gada olimpisko spēļu Maskavā norisei.

Mikroautobuss RAF-2203
Pamests RAF-2203-01

Rūpnīcas zelta laiki beidzās līdz ar Padomju savienības sabrukumu, kad notika pāreja no plānveida ekonomikas uz brīvo tirgu. Pieprasījums pēc tehnoloģiski novecojušajiem RAF mikroautobusiem strauji sāka kristies. Tirgū parādījās rietumu analogi, Krievijas rūpnīca GAZ sāka ražot savus mikroautobusus "Gazeļ". Kaut arī rūpnīca centās modernizēt savu modeļu klāstu, tas neizdevās. Tā beidza pastāvēt 1997. gadā. Pēdējais izlaistais rūpnīcas auto bija Maskavas pilsētas pasūtītais katafalks.

Mūsu busiņš ir 1991. gada ražojums, modelis RAF 2203-01, pasažieru mikroautobuss. 20 gadus pavadījis garāžā Lietuvā, vēlāk atjaunots un pirmo reizi pēc ilgiem laikiem atkal izbraucis ielās 2023. gadā.

Šādi auto tika galvenokārt izmantoti valsts iestādēs un uzņēmumos. Tie nebija pieejami iegādei privātai lietošanai, vēlākos gados izņēmums bija daudzbērnu ģimenes. Līdz ar to mūsdienās šie auto ir saglabājušies salīdzinoši nelielā skaitā.

RAF-2203-01 Līgatnē
bottom of page